18 Haziran 2018, Pazartesi

Başarı Elde Etmek İçin Metodlar

           İnsanların problemlerini yenmeleri için yapılacak en büyük yardım, onları arzu ettikleri başarılara eriştirmektir. Karşılaştıkları güçlükleri yenmesini bilenlerin hayatları incelenirse, onların önce hedeflerini tayin ettikleri ve sonra bu hedeflere erişebilmek için çok çalıştıkları görülür.

          Başkalarından daha başarılı olan adam, hayatının başında gayesini tespit edip, bütün enerjisini ona yöneltmiş olan kimsedir. Yani başarılı bir hayatın anahtarı önce hedef tayinidir. Başarısızlıktan korkulmalı, ancak başınıza geleceğini bildiğimiz kötülüklerin yarısına göğüs gerip mertçe atakta bulunmak, bir şey olur korkusuyla hareketsiz kalmaktan iyidir.

          Hedef tayininizi yaparken, bir sonraki hedefinizi de seçmiş olun, çünkü bir hedefin peşinden koşmak, ona erişmek kadar mühimdir. En önemlisi gayeye ulaşmakta sabırsızlık edilmemelidir.

          Saadetin beş düşmanı olan, açgözlülük, ihtiras, kıskançlık, öfke ve gururdan kaçınılmalıdır.

         Açgözlülük, belki de ihtiyaç olmayan şeylere muhtaç olunduğu inancında ve eldekilerin kaybedilme korkusundan doğar.

          İhtiras, insanın kendisinden ve yaptıklarından memnun olmama hissinden doğar. Hedefler tespit edip başarı arzulamak faydalıdır.

          Kıskançlık, başkalarının başarıları ile kendininkileri mantıksız bir tarzda karşılaştırmaktan doğar.

          Öfke, insanı ele geçirip, başarı arzusunu yok eder.

         Gurur, sahip olunmayan kabiliyetli insanın kendisine, başkalarına ispat etmek ihtiyacından doğar. Kâmil insan, haddini bilir, tevazu sahibidir. Başkaları ile arasındaki farkları anlayışla karşılar.

          Bütün bu noktalar gözden geçirilirse, başarılı olma ve toplum hayatında ayağa kalkabilmek ihtimalinin ileri seviyede artacağı anlaşılabilir. Böylece hayat yolculuğunda muvaffak olabilirsiniz.

TarihOkunma
Toplam2202
Pzt. 181
Pz. 171
Cu. 151
Çrş. 131