Salı, Ağustos 20

Selam

 

Selam, İslami yaşantıda, müslümanın karşılaştığı bir kardeşiyle temas (diyalog) kurmadan önce ortak bir mukaveledir. Kalplerimiz arasında birliği, beraberliği, ahengi, barışı, güven ve huzuru ancak birbirimize güler yüzle selam vererek pekiştirebiliriz.

Bunun yerine; merhaba, günaydın, tünaydın (iyi günler, iyi akşamlar) ve gudmorning, bonjour gibi alafranga sözler yalnız bir mana ifade eder. Ama İslamın selamındaki azameti ve şumûlu ihâtâ edemezler. Elbette bunların söylenmesinin bir zararı yoktur. Bunlar manevi referansı olmayan ve selam kadar selam gibi duâ anlamı taşımayan kelimelerdir.

“ESSELAMÜ ALEYKÜM” Allah’ın rahmeti, bereketi huzuru senin üzerine olsun kardeşim… demektir.

“Esselam” Allah’ın (C.C.) (Esma-i Hüsna’dan) güzel isimlerden biridir. Her türlü tehlikelerden kullarını koruyan, selamete çıkaran O’dur. O’ndan başka salim-selamet kılacak yoktur elbette “Ya Selam” Ey selamet bahşeden Yüce Allah demektir.

Allah Taâla Kur’an-ı Kerim’de 12 yerde peygamberlere ve güzel kullarına selam vermiştir. Mesela, “Selamün ala İbrahim” “İbrahim’e selam olsun” gibi.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “ve bir selam ile selam verildiğiniz vakit, hemen ondan daha güzeli ile selamda bulununuz veya onu aynı ile iâde ediniz şüphe yokki Allah Teâlâ her şeyin hesabını hakkı ile arayandır.[En-Nisâ Süresi,Ayet:86]

Diğer bir âyeti celilede: “Ey iman edenler! Ev sahibinden izin istemedikçe ve onlara selam verip, ünsiyet peyda etmedikçe, kendinizin olmayan evlere (habersiz) girmeyiniz… [En-Nûr Süresi,Ayet:27] buyurarak bize âdap-terbiye öğretiyor.

Sahabeden bir zat; “Ya Resulallah hangi Müslüman hayırlıdır ? diye sordu: Resulallah (s.a.v.) “yemeyi yedirirsin, tanıdığına da, tanımadığınada selam verirsin, (o zaman hayırlı Müslümansın) buyurdu.”

Başka bir hadisinde: Efendimiz (s.a.v.) “Ey insanlar, selamı yayın, yemek yedirin, akrabaya ilgi gösterin, herkes uykuda iken namaz kılın (teheccud), selametle cennete girin.[Kütüb-i Sitte C.9,S.401.İbrahim Canan]

Üçüncü bir hadislerinde: “Ey ümmetim size aranızda sevgiyi anlatacak bir şey söyleyeyim mi?” (Buyur Ya Resulallah) dediler: “Efendimiz (s.a.v.) aranızda selamı yayınız” buyurdular.

Hak Aşığına kulak verelim:

  • Selametle Hak yoluna girmezsen,

Allah’ın selamını alıp vermezsen,

Divanına durup yüzün sürmezsen,

Kum yığını olmuş çöle dönersin.

  • Ne benden rukuğ, ne senden kıyam.

Selamün aleyküm, aleyküm selam.

Son Söz: En güzel kelâm, Esselâm.

Selam Huda’ya tabi olanların üzerine olsun.

 

25 Okunma

Bir cevap yazın