Pazar, Mayıs 26

Sakın Bu Duruma Düşmeyiniz!

Sakın bu duruma düşmeyiniz!

 

Geçen haftalarda cenazemiz dolayısıyla Erzurum Oltu’ya gitmiştim. Rabbim tüm ölmüşlerimize rahmet eylesin. O günlerde Amcam Prof.Dr.Ahmet COŞKUN’la beraber bir namaz sohpetinde Arslanpaşa Camiindeydik. Bu güzel sohbetini sizlerle paylaşmak istedim.

 

Cenab-ı Hak Nahl Süresi 92.Ayette Mealen: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Bir topluluk diğer bir topluluktan daha (güçlü ve) çoktur diye yeminlerinizi aranızda bir hile ve fesat sebebi yaparak, ipliğini iyice eğirip büktükten sonra (tekrar) çözüp bozan kadın gibi olmayın. Allah, bununla sizi ancak imtihan eder. Hakkında ayrılığa düştüğünüz şeyleri kıyamet günü size elbette açıklayacaktır.

 

Ayetin Sebebi Nuzülü :

 
İslamiyet’in doğuşu sırasında, Araplarda bir kadın vardı, kendisi çok zengin idi fakat aklı kıttı. Sabahtan öğlene kadar yün koyar ortaya, işçilere tenbih eder, öğleye kadar bu yünü bükeceksiniz, makara haline getireceksiniz demiş. Peki derler. Onlar sabahtan öğlene kadar çalışırlar. Yünü makara haline, yumak haline getirirler, ücretlerini alır giderler.

 

Öğleden sonra ikinci bir vardiye işçi toplar, onlara da derki sizde bu makaraları, yumakları çözeceksiniz eski yün haline getireceksiniz.

 

Şimdi adamlar bir birine bakar, bu ne anlamsız şey manasında düşünürler. Öğlene kadar çalıştırdı, yumak haline getirtti. Öğleden sonra da bozduruyor, yün haline getirtiyor. Tabi akşama kadar çalışan işçilerde ücretlerini alıyorlar…

 

Kur’an-ı Kerimde böyle örnekler ve çeşitli hadiseleri anlatarak ders veren ayetler çoktur. Bu onlardan birisidir.

 

Cenab-ı Hak “Vela tekunu” Sakın olmayınız, “Kelletî negadat ğazlühâ min ba’di guvvetin enkâsâ” yünlerini(iplerini) eğirip makara haline yumak haline getirten sonra da onları tekrar çözen, çözdüren kadın gibi olmayınız.

 

Şimdi kadın için bir nevi ahmak kadın nazarıyla bakılıyor. Olacak şey değil ama kadının parası çok, ne yapacağını bilmiyor, kendisine böyle bir iş bulmuş bunu yapıyor…

 

Bu şekilde Allah sakın sizde o kadın gibi olmayınız buyuruyor, Kadın gibi olmak ne demek, mübarek günler geceler gelir, cumalar bayramlar gelir, teravihler gelir güzel güzel ibadetler yapılır fakat devam etmez. Arkasından Allah korusun kimi küfre, kimi dalalete, kimi fısku fucura günaha düşer, işte düştükleri  günahlar yüzünden de bugünlerin süzülmesi gibi kazandığı ibadetlerin mükafatı sevabı, boşa gider sıfıra iner.

 

Sakın o kadın gibi olmayın!  Kadının haline bakarak bu ne kadar ahmak insanmış, bunu nasıl yapar dersiniz belki ama kendinize dönün, kendinizde eğer güzel şeyleri yaptınız, amel defterlerinizi zengin sevaplarla doldurduktan sonra tekrar Allah korusun onları yok edecek bir zulüm, bir haksızlık, bir günah işlediğiniz zaman, işte o kadının durumuna düşersiniz. Sakın bu duruma düşmeyiniz!

 

Allah’u Teala hazretleri bu ayetin mucibince hareket eden, bundan ders alan kullarından eylesin.

 

Buyurun bir kelime i şahadet getirelim.

 

Eşhedu enla ilahe illallah ve eşhedu enne muhammeden abduhu verasuluh.

 

Allah son nefesimizde, cümlemize nasip eylesin.Amin.

26 Okunma

Bir cevap yazın