Çarşamba, Mayıs 6

Ramazanda Midenizi Rahatlatacak 16 Bitki

Ramazanda Midenizi Rahatlatacak 16 Bitki

Besinlere lezzet katan baharatlar ve bitkilerin kullanımı çok eski çağlara dayanır. Hoş kokulu bitkilerin ve baharatların yemekleri lezzetlendirdiği kadar sağlık açısından da katkıları vardır. Ülkemiz, 10 binin üzerindeki bitki çeşidiyle ılıman iklim kuşağındaki en zengin floraya sahiptir. Bunlardan yüzde 34’ü başka hiçbir yerde doğal olarak yetişmeyen özellik taşıyor.

ADAÇAYI

Adaçayı doğal östrojen içerir ve bu özelliği ile menopoz döneminde ortaya çıkan ateş basması, terleme ve sıkıntılara yardımcıdır.

AĞIR YEMEKLER VE ÇORBALARA ANASON

Eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılmış bir bitkidir.Yatıştırıcı, idrar söktürücü ve gaz giderici özelliğe sahiptir. Mutfakta çorbalarda beşamel sosta, ekmek hamurunda ve ağır yemeklerde kullanabilir, sindirim sorunlarınızı da çözebilirsiniz.

DEFNE

Eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılmış bir bitkidir.Yatıştırıcı, idrar söktürücü ve gaz giderici özelliğe sahiptir. Mutfakta çorbalarda beşamel sosta, ekmek hamurunda ve ağır yemeklerde kullanabilir, sindirim sorunlarınızı da çözebilirsiniz.

 

 

IHLAMUR

Marmara bölgesinde yoğun olarak bulunan ıhlamur iyi bir balgam söktürücüdür.Mideyi rahatlatma ve kan dolaşımını düzenleme etkisi vardır.

MAYDANOZ

C vitamini ,demir, kükürt, fosfor ve mangan elementleri deposu olan maydanoz sindirimi kolaylaştırır. Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcıdır. Bir demir deposu olan maydanoz taze halde; kalsiyum, potasyum ve A vitamini içerir. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

NOPAL

Nopal bitkisi Meksika’da yetişen bir kaktüstür. Metabolizma üzerine olumlu etkileri vardır. Vücut için gerekli vitamin ve mineraller , aminoasitler açısından zengin olduğu için beslenme ve zayıflama programlarında destekleyicidir.

ŞERBETÇİOTU

İştah açıcı özelliği vardır. Fazlası uyku getirebilir. İdrar söktürücü etkiye sahiptir. Kadınlar için gerekli olan östrojen hormonu da içerir.

KETEN TOHUMU

Son yıllarda yaygınlaşan keten tohumunun birçok faydası olduğu biliniyor. Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir. İçerdiği lifin yaklaşık olacak üçte ikisi suda çözünemeyen, geri kalanıysa çözünen lif özelliğini taşır. Kabızlığı önleyici, bağırsakları yumuşatıcı etkisi vardır. Kan şekeri seviyesini korur kolesterolü düşürür. Öksürüğe, nezleye ve soğuk algınlığına karşı 1 çorba kaşığı keten tohumu 3 fincan suda 10 dakika kaynatılır; 3-5 dakika bekletilip süzüldükten sonra içilebilir.

KUŞBURNU

Yoğun vitamin zenginliği nedeniyle göze çok faydalıdır. Yüksek oranda C vitamini içeriğine sahip kuşburnu vücuda dirilik sağlar. Ayrıca iyi bir kan temizleyicisidir. Mide bağırsak rahatsızlıklarında etkilidir. A,B1,B2,E ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir.

BİBERİYE

Ege bölgesinin kuşdili otu olarak da bilinen bitkisi biberiye migren ağrıları, sindirim bozuklukları, romatizmal ağrılar üzerinde etkisiyle biliniyor. Ayrıca idrar ve adet söktürücü ve hazımsızlık giderici olarak da biliniyor.

KEÇİBOYNUZU

Akdeniz bölgesinde sıkça rastlayacağınız keçiboynuzu mide ve bağırsak bozukluklarında iyileştirici etkiye sahip. Tok tutma özelliği diyetlerde destek olarak kullanılır.

HATMİ

Sakinleştirici etkisi vardır. Dişeti, bademcik ve bağırsak iltihaplarında iyileştirici etkisi vardır. Çay olarak demlenerek içildiğinde ishali önleme etkisine sahip olabilmektedir.

REZENE

Bronşit, nefes darlığı kronik kabızlık, gaz spazmı, sindirim bozukluklarına iyi gelir.

NANE HAKKINDA

Baş ağrısından, mide bulantısına, mide bağırsak gazlarından uykusuzluğa ve çarpıntıya kadar geniş bir etki alanına sahip olan naneyi mide ülseri ve gastrit rahatsızlığı olanların dikkatli kullanması gerekir.

GİNKGO BİLOBA

Japon eriği olarak da bilinen Ginkgo Biloba Çin ve Japonya’da çok eski zamanlardan beri kutsal bir ağaç olarak kabul ediliyor. Geniş bir etki alanına sahip bitki; troid bezinin düzenli çalışmasına katkıda bulunuyor. Zihni açıp yorgunluk ve stresi azaltıyor. Hafızayı ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Kan yapıcıdır.

LESİTİN

Soya fasulyesi ve yumurta sarısında bulunur. Vücutta karaciğer tarafından üretilen bir maddedir. Vücudun özellikle de beynin temel fonksiyonlarında yer alan bir yağ çeşididir. Temel etkilerinden bazıları;İç organlarda yağlanmayı azaltır. Kalp damar sisteminde yağlanma ve kireçlenmeye karşı koruyucu etkiye sahiptir. Anti-aging etkisi vardır.

(Dr. İsmail Ağar)

 

431 Okunma

Bir cevap yazın