18 Haziran 2018, Pazartesi

Mü'minûn Süresi 12-22.Ayetler

 

 

12.       Andolsun, biz insanı, çamurdan (süzülmüş) bir özden yarattık.

 

13.       Sonra onu az bir su (meni) hâlinde sağlam bir karargâha (ana rahmine) yerleştirdik.

 

14.       Sonra bu az suyu “alaka”[1] hâline getirdik. Alakayı da “mudga”[2] yaptık. Bu “mudga”yı da kemiklere dönüştürdük ve bu kemiklere de et giydirdik. Nihayet onu bambaşka bir yaratık olarak ortaya çıkardık. Yaratanların en güzeli olan Allah’ın şânı ne yücedir!

 

15.       Sonra (ey insanlar) siz bunun ardından muhakkak öleceksiniz.

 

16.       Sonra yine muhakkak siz, kıyamet gününde (tekrar) diriltileceksiniz.

 

17.       Andolsun, biz sizin üzerinizde yedi  yol yarattık.[3] Biz yarattıklarımızdan habersiz değiliz.

 

18.       Biz, gökten belli bir ölçüde su indirdik de (faydalanmanız için) onu yeryüzünde tuttuk. Bizim onu tamamen gidermeye de muhakkak gücümüz yeter.

 

19.       Onunla sizin için hurma bahçeleri ve üzüm bağları meydana getirdik. Bu bağ ve bahçelerde sizin için pek çok meyveler vardır ve siz onlardan yiyorsunuz.

 

20.       Yine o su ile Sîna dağında biten bir ağaç (zeytin ağacı) yarattık ki hem yağ, hem de yiyenlere katık verir.

 

21.       Hayvanlarda sizin için elbette bir ibret vardır. Onların içlerindeki sütten size içiririz. Onlarda sizin için daha birçok faydalar da vardır ve onlardan yersiniz de.

 

22.       Onların üzerinde ve gemilerde taşınırsınız.

 


[1] .  “Alaka”; erkeğin spermiyle döllenmiş yumurtadan bir hafta zarfında oluşan hücre topluluğunun rahim cidarına asılıp gömülmüş şekli demektir.
[2] .  “Mudga”; ceninin, üzerinde diş izlerini andıran şekiller taşıyan henüz uzuvları oluşmamış şekli demektir. Ceninin ana rahminde geçirdiği evreler için ayrıca bakınız: Hac sûresi, âyet, 5.

[3] .  “Yedi yol” ifadesi ile güneş sisteminde yer alan, dünya dışındaki yedi gezegenin yörüngelerine işaret ediliyor olabilir. Bu ifade, “gökteki yedi yıldız sistemi”, “yedi gök tabakası” diye de açıklanmıştır.

TarihOkunma
Toplam1061
Pzt. 181
Pz. 173
Cts. 163
Cu. 151