21 Temmuz 2018, Cumartesi

Her Sözün Bir Yağı Vardır

 

Köy odasında Hoca Efendi sohbet yapıyordu. Bir ara sözü anlama ve yorumlamanın öneminden bahsetti. “Aslında her sözün bir yağı vardır. Önemli olan bu yağı çıkaracak makineye sahip olmaktır. Sütün içimdeki yağ gibi her sözde bir incelik vardır. Marifet bunu bulmaktır.” dedi.

 

Sonra döndü odadakilere haydi herkes atasözü, şiir, türkü, mani ne biliyorsa bir şey söylesin veya okusun dedi. Efendim biz sizin yanınızda böyle şeyler söyleyemeyiz diyorlardı. Evladım, ben size her sözden nasıl ders çıkarıldığını göstermek istiyorum, çekinmeyin, her ne biliyorsanız söyleyin. Nihayet birisi toparlandı. Radyolardan dinlediği sözü kendisine has havası ile okumaya başladı. “Bu dünya bir penceredir. Her gelen baktı geçti.”

 

Hoca Efendi, tamam evladım. İşte ben bunu bekliyordum. Bakın bu söz, insanın dünyada bir âhiret yolcusu olduğunu ne kadar güzel ifade etmektedir. İşte bu sözün asıl yağı ve yorumu budur. Bazı kimseler dünyaya çakılıp kalacakmış gibi davranıyorlar.Dünya kendilerini sırtından atmaya hazırlanınca feryâd ediyorlar. Gitmek istemiyorlar. İşte bu söz böylelerini uyarıyor. Siz bu dünyada bir yolcu gibisiniz, azığınızı alıp yolunuza devam ediniz.

TarihOkunma
Toplam1054
Cts. 211
Pzt. 161
Prş. 121
Pzt. 091