Pazar, Mayıs 26

Dört 4’lük Sistem Problemi Çözecek

Dört 4’lük Sistem Problemi Çözecek
egitim_sistemi

AKP Hükümeti 28 Şubat’ın mesleki eğitime darbe vuran kalıntısını da ortadan kaldırmak için yeni bir eğitim sistemi geliştirdi.

Sanayi ve meslek şirketleri ara eleman bulamayız demelerine rağmen sırf İmam-Hatip Liselerinin önünü kapatmak için hayata geçirilen 8 yıllık kesintisiz eğitim modeli yerine, öğrencilerin yeteneklerine göre yönlendirileceği 12 yıllık (4+4+4) zorunlu eğitim sistemi getiriliyor.

Bu yeni düzenleme ile 28 Şubat kararlarıyla kapatılan İmam-Hatip okullarının orta kısımlarının da yeniden açılmasına ve meslek liselerinin tekrar hayata dönmesine vesile olacak.

Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ın “Siyasi hayatıma da mal olsa bu yasayı çıkaracağım” sözleriyle 28 Şubat’ın eğitim üzerindeki vesayetinin kalıntılarının tamamı yeni sistemle, inşallah ortadan kalkmış olacak.

Yasa tasarısına göre İmam hatip liselerinin ortaokul bölümlerinin kapatılmasıyla geçilen 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime son verilirken, isteyen öğrenciler orta kademede imam hatiplere veya diğer meslek okullarına geçiş yapabilecek.

 

Eğitimde fırsat eşitliği ve kesintisiz eğitim sebebiyle gelişmiş ülkelerde mesleki eğitim oranı yüzde 70’lerde iken Türkiye’de bu rakam yüzde 30’lara kadar düşmüştü.

AK Parti, 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için sanayicinin talebine uygun ara eleman yetiştirecek. AK Parti’nin ekonomik hamleleriyle sanayi üretimi artmış, buna paralel olarak da kalifiye eleman sıkıntısı ortaya çıkmıştı. Eğitimdeki bu yeni sistemle sanayide ortaya çıkan kalifiye eleman ihtiyacının da karşılanması planlanıyor. Böylece Sanayi ve meslek şirketleri de ara elemen bulabilecek.

‎15 sene önce İmam-hatip liselerini yok etmek için ortaokul kısmını 28 Şubat günü 1 günde ortadan kaldıranlar bugün 4+4+4 sistem uygulaması kanunlaşacağı için; gelin uzlaşalım konuşalım, sistem yanlış, amacınız dindar toplum yetiştirmek mi diye haykırır oldular. 15 sene önce nerdeydiniz neden ses çıkarmadınız. Şimdi uzlaşma istiyorsunuz dayatma diyorsunuz size tek söylenecek söz var şaka gibisiniz…

Dört 4’lük Sistemin Ülkemizin için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.
 

Son Söz: Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. Albert EINSTEIN

25 Okunma

Bir cevap yazın